Boyler Temizliği

Boyler kazanları anlık sıcak su üretiminde kullanılan, ısı değiştirici su muhafaza depolarıdır. Devamlılığı esas olan boyler kazanları, sıcak su üretiminde ihtiyaca göre sisteme su kaynatır ve pompalama sistemleriyle tüketiciye ulaştırır.

Boyler kullanım alanları çok çeşitlidir. Genellikle yüksek miktarda sıcak su ihtiyacını karşılamak için kurulur. Bu alanları hastane, fabrika, okul, site, sanayi bölgeleri olarak değerlendirebiliriz.
Kullanım mantığı su depolarındaki gibi olan boyler kazanları, gerek şebeke suyunun taşıdığı balçık ve çamur, gerekse zamana bağlı bakteri üremesinden kaynaklı 6 ayda bir mutlaka temizlenip dezenfekte edilmelidir.

Boyler kazan temizliği zor ve sistematik yapılması gereken bir hizmettir. Boyler temizliği yapan firmaların konusunda uzman personellere ve gerekli yetki kalite belgelerine sahip olması çok önemlidir.

Sıcak su boyler kazanlarının çalışma prensibi; şebeke yada besleme hattından suyu alır, mevcut suyu muhafaza eder, içerisindeki rezistans ve serpantinler vasıtasıyla ısıtır ve sıcak su ihtiyacını karşılar.

Boyler temizliği olağan dışı (aşırı kirlenme, ani bakteri üremesi ve benzeri) durumlarda her 6 ayda bir mutlaka tekrarlanmalıdır.